Olej sojowy odgumowany – cenny dodatek do pasz

Olej sojowy odgumowany – cenny dodatek do pasz

Prawidłowe żywienie zwierząt sprawia, że są one dorodne oraz cieszą się dobrym zdrowiem. Każdy hodowca powinien zadbać o to, aby w ich diecie nie zabrakło cennych substancji odżywczych. Olej odgumowany to taki preparat, który skutecznie zapobiega wielu chorobom. Czym charakteryzuje się ten produkt?

Jak powstaje odgumowany olej sojowy?

Olej odgumowany to preparat, który jest coraz powszechniej używany jako składnik natłuszczający poszczególne pasze. Proces jego powstawania polega na odśluzowaniu, odszlamowaniu oraz degummingu. Odgumowanie polega na oddzieleniu fosfolipidów, a następnie na ich usunięciu. Wytworzony w ten sposób preparat można podawać wielu zwierzętom hodowlanym. Można wśród nich wymienić trzodę chlewną oraz owce.

Olej sojowy odgumowany – bogactwo cennych składników odżywczych

Dziś po produkt ten sięga mnóstwo hodowców, którym to zależy na dobrym zdrowiu oaz kondycji zwierząt. Olej sojowy odgumowany jest bogaty w:

  • jednonienasycone kwasy tłuszczowe, których udział wynosi od 23 do 26 %
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których udział wynosi od 50 do 64 %
  • liczne witaminy, w tym witamina E
  • fosfolipidy
  • antyoksydanty

Odgumowany olej to także cenne źródło białka oraz aminokwasów. Składniki te wpływają także bardzo pozytywnie na układ rozrodczy poszczególnych zwierząt oraz skutecznie zapobiegają problemom w okresie okołorozrodczym. Działają one także bardzo korzystnie na stan skóry zwierząt oraz przyczyniają się do prawidłowego wyglądu racic. Olej sojowy odgumowany to również źródło łatwo przyswajalnego źródła energii.

Olej sojowy a prawidłowe żywienie zwierząt?

Olej odgumowany sojowy to produkt o wielu zaletach. Charakteryzuje się on dużą smakowitością, zatem jest bardzo chętnie konsumowany przez wszystkie zwierzęta. Jest on cennym źródłem niezbędnej energii, dzięki czemu wpływa korzystnie na lepszą płodność. Pozwala na niższe zużycie mieszanek paszowych, przy jednocześnie lepszym przyroście masy zwierząt. Decydując się na podawanie zwierzętom oleju sojowego odgumowanego z paszami należy zachować zawsze odpowiednie proporcje. Trzeba być rozważnym, aby nie doprowadzić do tego, że zwierzęta zjadają zbyt mało paszy.

W takiej sytuacji bowiem zamiast poprawić ich kondycję można przyczynić się do tego, ze osobniki będą cierpieć na niedobory ważnych składników odżywczych.

Stosowanie oleju sojowego odgumowanego, jako dodatku do pasz sprawia, że znacznie mniej pylą, co wpływa bardzo korzystnie na profilaktykę chorób stad, które to bardzo często są narażone na choroby układu oddechowego.

Jak przechowywać odgumowany olej sojowy?

Olej sojowy odgumowany to produkt powszechnie dostępny na rynku. Na zamówienie jest on dostarczany przez dostawców w specjalnych paleto – pojemnikach. Hodowcy nie muszą zatem martwić się o to, jak go prawidłowo zabezpieczyć przed zepsuciem. Dozowanie oleju, jako dodatku do pasz w odpowiednich ilościach sprawia, ze zwierzęta cieszą się dobrym zdrowiem.