Xiaomi

Xiaomi

Xiaomi jest chińską spółką prywatną, która ma swoją siedzibę w dzielnicy Haidian w Pekinie. Firma specjalizuje się w projektowaniu, a także tworzeniu i sprzedaży smartfonów i aplikacji i elektroniki użytkowej, została założona 6 kwietnia 2010 roku.

Pierwszym produktem Xiaomi był smartfon Mi1. Firma oprócz telefonów produkuje także inteligentne opaski, kamerki sportowe, tablety, inteligentne buty, głośniki przenośne, słuchawki, routery, czajniki, telewizory, akcesoria do telefonów, oczyszczacze powietrza Airpurifier, żarówki Yeelight, przystawki smart TV dla telewizorów, pojazdy segway (Xiaomi NINEBOT”), powerbanki, a także smartwatche.

Xiaomi prowadzi działalność nie tylko wykorzystując popularność Apple Inc, ale również prowadząc taki sam marketing. Prezes korporacji Lei Jun upodabnia się także do wizerunku, jaki miał Steve Jobs, przez noszenie dżinsów i ciemnych koszul. Lei Jun naśladuje Jobsa również w sposobie zapowiedzi poszczególnych produktów firmy. Często nazywany jest fałszywym Jobsem. Firma mimo licznych porównań do Apple’a cały czas utrzymuje, że kieruje się zupełnie innymi zasadami.

Xiaomi na początku swojej działalności nie posiadała własnych sklepów detelicznych, a także nie współpracowała z dystrybutorami z innych firm. Produkty Xiaomi można było kupić tylko przez stronę internetową spółki. Dzięki firmie ABC Data od września zeszłego roku telefony Xiaomi stały się oficjalnie dostępne w również w Polsce. Firma jest odpowiedzialna za dystrybucję produktów. Od niedawna dystrybutorem urządzeń korporacji w Polsce jest również CK Mediator.

Firma zatrudnia ponad 8000 osób i generuje dochody na poziomie 20 miliardów dolarów. Xiaomi jest właścicielem następującego oprogramowania: MIUI, Virtual SIM, Mi Cloud, Mi Fit, Mi Home, Mi Remote, Mi Wallet, Mi live, Mi Talk, Mi Video Call oraz Mi Drop.

Litery „MI”, które są widoczne w logo oznaczają Mobilny Internet. Można je także odczytywać jako Mission Impossible, gdyż na wczesnym etapie działalności firma Xiaomi napotykała mnóstwo trudności, które wydawały się niemożliwe do przezwyciężenia.